Plaga uczuleń pokarmowych

Dzisiaj niezwykłą rzadkością jest spotkanie osób, które nie mają problemów z jedzeniem wszystkiego. Ilość schorzeń pokarmowych, które eliminują określoną grupę produktów ( najczęściej mleko czy gluten ) jest zatrważająca.  Najgorsze jest to, ze właśnie tych składników w ogólnodostępnych produktach pokarmowych jest najwięcej.  Postanowiłam dowiedzieć się o co kaman. Pożyczyłam z biblioteki stos książek w tym Kuchnia domowa” dieta bezglutenowa Michelle Berriedale-Johnson. Na pytanie „dlaczego powstaje nietolerancja pewnych pokarmów ”  autorka odpowiada:

” Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego u ludzi rozwija się nietolerancja pokarmowa, chociaż wydaje się jasne, że przejadanie się- w połączeniu z osłabieniem systemu immunologicznego- jest przyczynkiem do tworzenia tej dolegliwości.”

Weryfikując tą tezę na sobie i bliskich mi osób całkowicie się z nią zgadzam.

„W różnych strefach geograficzny ludzie z reguły mają tendencję do nietolerowania pokarmów, które jedzą najczęściej. Na PN Europy nietolerancje dotyczą głownie produktów mlecznych i pszenicy, w Ameryce Północnej- kukurydzy, na Dalekim Wschodzie- Soi i tak dalej.”

Tak przez myśli mi przeszła, czyżby to kara za brak umiaru? Regularne picie alkoholu często kończy się koniecznością odstawienia go na zawsze,  powtarzanie jakieś czynności każdego dnia w nadmierny sposób ( oglądanie tv, jedzenie słonecznika, obgryzanie paznokci, nadmierne spożywanie tabletek przeciwbólowych, obsesyjne sprzątanie) w konsekwencji powoduje negatywne skutki. Nawet picie oleju z omega 3, które uznawano za bardzo cenę dla zdrowia i rozwoju mózgu w nadmiarze sprzyja rozwojowi raka.

Inną kwestią jest pytanie, dlaczego jedni tak łatwo ulegają nałogowym zachowaniom.  Naukowcy mówią o biochemii mózgu, hormonach itd. , ja uważam, ze za tym kryje sie coś znacznie głębszego.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s